Kedves Ügyfelünk! Foglalj időpontot pár kattintással a fiókjainkba ITT.

Részletek

A bankok szerepe a béke és a társadalmi igazságosság elősegítésében

A 2024-es Értékalapú Bankolás Napjának alkalmából egy több részből álló cikksorozatot osztunk meg, amely 6 fontos témát érint.

{{timeAgo}} 2024. november 11.

A valódi béke azonban ennél sokkal több: magában foglalja a stabilitást és a harmóniát, amely akkor jön létre, ha az egyének jogegyenlőségben, esélyegyenlőségben, szabadon és félelem nélkül élhetnek.

A tartós béke elérése valójában a konfliktusok kiváltó okainak, például a szegénységnek, az egyenlőtlenségnek és a hátrányos megkülönböztetésnek a kezelését jelenti. A társadalmi igazságosság pedig magában foglalja az esélyegyenlőséget akadályozó tényezők lebontását, beleértve a gazdasági egyenlőtlenségeket, az etnikai megkülönböztetést, a nemek közötti egyenlőtlenséget és a szegregációt.

Hogyan segítheti elő a bankok tevékenysége a békét?

Egy olyan világban, amelyet egyre inkább beárnyékolnak a konfliktusok, jól dokumentált a pénzügyi szektor szerepe az erőszak fenntartásában, a fegyverek finanszírozása révén. A bankszektor azonban a pozitív változást is hozhat(na); hatalmas erőforrásait egyesítve, olyan széles körű változásokat is elérhet(ne), amelyek hozzájárulnak egy igazságos, békés és méltányos társadalom kialakításához.

Bankok nélkül nincs fegyverkezés

A pénzügyi rendszerek és a globális konfliktusok közötti kapcsolat mélyen gyökerezik, amint arra a „Pénzügyek a háborúért, pénzügyek a békéért” című jelentés is rámutat. A kutatás rávilágít arra, hogy 2020 és 2022 között a nagy pénzintézetek 1 milliárd USD-t áramoltattak a hadiiparba.

A hadipar finanszírozása összeegyeztethetetlen az értékalapú bankolással és a fenntartható pénzügyekkel. A Global Alliance for Banking on Values (GABV) 71 tagbankja közül senki – így természetesen a MagNet Bank sem – finanszíroz fegyvergyártást vagy -kereskedelmet.

A Milánói Nyilatkozat: Nyilatkozat a békéért” , amelyet a GABV 2024-es éves találkozójának zárásaként adtak ki, hangsúlyozza, hogy a bankoknak ki kell zárniuk a konfliktusokat szító iparágakba, különösen a fegyverkereskedelembe történő befektetéseket.

A MagNet Banknál közel 30 évvel ezelőtti megalakulásunk pillanatában – azaz, jóval a GABV-hez való csatlakozásunk előtt – működésünk egyik alapköveként fektettük le a felelős banki hitelezési politikát, amelynek értelmében:

  • nem finanszírozunk fegyvergyártást és fegyverkereskedelmet,
  • nem biztosítunk anyagi forrásokat a környezetkárosító olajipar
  • és az egészségkárosító dohányipar számára.

Pozitív diszkrimináció a pozitív hitelcéloknak

Ugyanakkor felismertük azt is, hogy az értékalapú banki tevékenység nem csupán arról szól, hogy megvonjuk a támogatást a káros iparágaktól, hanem arról is, hogy aktívan finanszírozunk olyan projekteket, amelyek elősegítik a fenntarthatóságra és a társadalmi igazságosságra való törekvéseket. Ennek értelmében, banki hitelezésünk során ún. pozitív szűrőket vezettünk be, így előnyben részesítjük a környezet vagy a társadalom számára hasznos hitelcélok megvalósulását.

Mentor-Szféra Plusz Programunk által lehetőséget biztosítunk arra, hogy betéteseink a Bank által biztosított közösségi hiteldíj kedvezményben részesíthessék az általuk választott MagNet hitelfelvevőt, vagy a környezet és társadalom szempontjából hasznos céllal rendelkező hitelfelvevők csoportját.

A pénzügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés nem lehet pénz kérdése!

A MagNet Bank a hazai piacon unikális módon idestova 14 éve vezette be a Becsületkasszás számlavezetést , mert vallja, hogy az alapvető pénzügyi szolgáltatások biztosítása ügyfelei számára nem lehet anyagi helyzet kérdése. A bank lakossági ügyfelei 0-1.000 forint között maguk határozhatják meg számlavezetési díjuk mértékét, így egy nehezebb időszak alatt, akár 0 forintra is állíthatják a számlavezetési díjukat.

Digitális esélyegyenlőség

Szintén az esélyegyenlőség jegyében született a PayPlus Program, a mobilfizetési szolgáltatás bevezetésekor, melynek keretében minden sikeres kártyadigitalizáció után 300 forintot adományoztunk a BAGázs Egyesületnek, hogy az összegyűlt összeg a hátrányos helyzetű gyermekek digitális kompetenciáinak fejlesztését szolgálhassa.

Segítség az utcán élőknek

Az időjárás viszontagságainak kiszolgáltatott embertársaink megsegítésére indítottuk 2013-ban az Adj meleget Programot , melynek során a felelősen gondolkodó ügyfeleinken keresztül juttatunk el a testhő akár 80-90 százalékát is megőrző izolációs fóliákat az utcán élőknek, a leghidegebb téli hónapokban.

Segítség a civil szektornak

Segítő Bankkártya Programunk lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a minden bankkártyás vásárlásból származó banki jutalék egy részét egy általuk választott nonprofit szervezetnek adományozzák.

A MagNet a Közösségi Adományozási Programján (KAP) keresztül pedig szintén ügyfeleink dönthetnek arról, hogy a bank profitjának egy részét melyik számukra szimpatikus civil szervezeteknek juttassák. A Bank a KAP keretében 2010 óta, több mint 420 millió forintot osztott szét a civil szervezetek között.

Ha még több információt szeretnél az értékalapú bankolásról, akkor olvass tovább itt vagy a GABV oldalán.