Kedves Ügyfelünk! Foglalj időpontot pár kattintással a fiókjainkba ITT.

Részletek

Tíz tévhit a bankszámlákról – te mennyit ismersz közülük?

Drága a bankolás – halljuk sok helyről, köztük még a Magyar Nemzeti Banktól is, de az online médiumok is tele van negatív hírekkel a mindennapi pénzügyeinkről. Bár a MagNet Banknál teljesen más szemlélettel állunk az ügyfelekhez, partnernek tekintjük őket és bevonjuk a pénzügyi döntéseinkbe is, a számlavezetésben pedig a magyar piacon egyedülálló módon becsületkasszás számlavezetést alkalmazunk, sokan még többet tudnának spórolni, ha eloszlatnának bizonyos tévhiteket. Jöjjön most 10 ilyen példa, mely közül ha egyet is rosszul tudtál, már spórolhatsz is vele.

{{timeAgo}} 2024. szeptember 24.
1. A bankszámlán tartott pénz kamatozik

Ez régen igaz volt, de ma már nem az. Az infláció – és vele a jegybanki alapkamat - 2010-es évekbeli csökkenésével a bankok tipikusan a 0,1 százalékos, vagy 0,01 százalékos éves kamatszintre álltak be és ezt akkor sem növelték meg, amikor a vágtató infláció miatt ismét megnövekedett a jegybanki alapkamat. Sőt, olyan bank is van, amelyik egyáltalán nem fizet látra szóló kamatot.

Ez a megállapítás azonban nem csak a látra szóló betétekre, hanem a lekötött betétekre is vonatkozik. Szerencsére van néhány bank – köztük van a MagNet Bank is -, amelyik nem követte a piacot és a lekötött betétekre, megtakarítási számlákra magasabb kamatot fizet . A MagNet Banknál jegybanki alapkamattól függő lekötött betéti kamat is elérhető.

2. Csak egy bankszámlám lehet

Ettől ne tarts, nincs ilyen szabály és ilyet nem is ellenőriz senki. Ha valamelyik banknál már nyitottál bankszámlát, attól függetlenül más banknál is nyithatsz egy másikat, sőt, sokszor akár bankon belül is megteheted ezt

Nincs tehát korlátozva, hogy melyik banknál hány bankszámlád lehet, ezért bátran nyiss egyet a MagNet Banknál is, ha még nincs. Akkor is, ha más banknál már nyitottál. A havi 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvételi keretet máris megduplázhatod ezzel, hiszen a MagNetnél nem kell nyilatkozatot leadnod ezért a kedvezményért.

3. A bankautomaták mindig ingyenesek

A bankautomaták (ATM-ek) a legolcsóbbak és készpénzfelvételi kedvezmény is vonatkozik rájuk, de korlátlan ingyenesség a pénzügyi tranzakciós illeték bevezetése óta már nem létezik Magyarországon.

Amit most ki tudsz használni, az az állami ATM készpénzfelvételi kedvezmény, amely havi legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 150 000 forint erejéig biztosít ingyenes készpénzfelvételt Magyarországon, forint töltésű ATM-ekből. Ehhez azonban nyilatkoznod kell a bankodnál és egyszerre csak egy ilyen nyilatkozatod lehet érvényben.

A MagNet Bank nyilatkozat nélkül is, automatikusan biztosítja számodra ezt a kedvezményt. Ne feledd, hogy Magyarországon az Euronet ATM-eket is a MagNet Bank saját ATM díjaival használhatod!

4. Bármelyik ATM-ből ugyanannyi pénzt vehetek fel

Ez is sokáig igaz megállapítás volt, de ma már nem az. Egyes bankok évekkel ezelőtt elkezdtek limiteket bevezetni azért, hogy megakadályozzák azt, hogy nagyobb összegeket vigyenek el az automatáikból más bankok ügyfelei. Ez ugyanis számukra készpénzlogisztikai problémát okoz.

Ezek a limitek a következők: az OTP Banknál 100 000 forint, a K&H Banknál 150 000 forint, a Raiffeisen Banknál 200 000 forint, az UniCredit Banknál pedig 250 000 forint. Ez a limit tranzakciónként értendő.

Van egy másik limit is, mely gépfüggő, az ATM egyszerre kiadható bankjegy mennyiségétől, illetve a címlettöltésétől függ. Ez alapján egyes ATM-ek 200 000, 400 000 vagy 800 000 forintnyi bankjegyet képesek legfeljebb egyszerre kiadni tranzakciónként.

Végül, a bankkártyád limitje is beleszól ebbe, de ezt át tudod állítani a banki mobilalkalmazásban.

5. A bankbetétek mindig teljes mértékben biztosítva vannak

Ez is így volt régen, amikor még az állam állt helyt a bankokban elhelyezett betétekért. Ezt a szerepet azonban a piaci viszonyokra való átállás és a kilencvenes évek elején az első bankcsődök következtében egy új szervezet, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) vette át.

Bár a betétbiztosítási szabályok azóta többször is változtak, például volt önrész, illetve a 2008-as pénzügyi-gazdasági válság alatt ismét korlátlan volt a betétbiztosítás egy rövid ideig, de most már régóta az Európai Unióban egységes 100 000 eurós betétbiztosítási határ van érvényben.

Ez azt jelenti, hogy természetes személyenként és bankonként kb. 40 millió forintig védi a pénzed a betétbiztosítás. Ha ennél több pénzed van, azt oszd el több bank között, hogy minden pénzed védve legyen, ne csak az első 40 milliód!

A 40 milliós határba az időarányos betétkamatok is beleértendők.

6. A bankbetétek gyorsabban hozzáférhetőek, mint más befektetés

Sokan ódzkodnak attól, hogy bankbetéten kívül bármi másba befektessenek, mondván, hogy ahhoz biztosan nehéz a hozzáférés. A bankbetéthez valóban könnyű a hozzáférés, hiszen pár klikkel bármikor felszabadíthatod a pénzed, de ez a fajta kényelmes és gyors hozzáférés egyáltalán nem csak a bankbetétekre jellemző.

Erre jó példa az állampapír. Ma már bármikor nyithatsz kincstári értékpapírszámlát otthonról is, ügyfélkapus hozzáféréssel, amire az azonnali átutalási rendszer segítségével bármikor áthelyezheted a pénzedet és ugyanúgy visszafelé is működik ez a mechanizmus. De sok más befektetésre is igaz ez.

Ma már, a digitális korban saját magad is intézhetsz szinte mindent a pénzügyekben is. Keress egy olyan befektetést, amely megfelelő a számodra és használd ki a digitális elérés előnyeit!

7. A hitelkártya használata mindig drága

A hitelkártyáról általános vélemény, hogy drága. Ez vonatkozhat a hitelkártya éves díjára, a hitelkártya készpénzfelvételi díjára, de akár a kamatára is.

A hitelkártyának azonban van egy olyan funkciója, hogy ha csak vásárolsz a kártyával, és az összes tartozásod visszafizeted a havi fizetési határidőig, akkor egyáltalán nem kell kamatot fizetned, továbbá ingyenes maga a vásárlási művelet is.

Sőt, sok hitelkártya esetében még pénzvisszatérítést is kapsz, vagy részt vehetsz a bank kuponos kedvezményeket nyújtó vásárlási programjában. Ezekkel összességében – megfelelő aktív használattal - biztosan jobban jársz, mint a hitelkártya éves díja és a havi számlavezetési díj, mint költségek visszaszerzése.

8. A banki díjak nem lehetnek egyediek

Vannak olyan díjak, melyek a bankoknál is tárgyalhatók. Bár nagyon kevés ilyen eset van, de lehetnek ilyen ilyen kondíciók, elsősorban akkor, ha komolyabb mennyiségű pénzed van. Ez akkor is igaz lehet, ha ilyen háttérrel hitelt veszel fel.

Ha a MagNet Banknál bankolsz, akkor jó hírünk van: anélkül, hogy bárki kíváncsi lenne arra, hogy mennyi pénzed van, automatikusan megkapod azt a lehetőséget, hogy te magad válaszd meg a havi bankszámlavezetési díjat. Ez az összeg 0 és 1 000 forint között bármekkora összeg lehet, 100 forintra kerekítve. Alapesetben 0 forint a számlavezetési díj, és neked magadnak kell ennél magasabb, tetszőleges összeget beállítanod, amit aztán később is bármikor megváltoztathatsz.

9. A bankok mindig a legjobb kamatokat kínálják

A bankoknak bár meglenne a lehetőségük erre, de valahogy mégsem dúl már az a kamatverseny, amely a 2010-es évek elejéig valóban fennállt a piacon. Ennek elsősorban az az oka, hogy a bankok a hitelezéshez szükséges forrást a mai hazai viszonyok közepette olcsóbban beszerezhetik, nem kell már harcolniuk ezért az ügyfelek pénzéért.

Ezért csak néhány bank maradt, amely még mindig a legjobb kamatokat kínálja. Közéjük tartozik a MagNet Bank is. Nézd meg a lekötött betéteinket !

10. Mindig a bankfiókban tudom csak elintézni, amit szeretnék

Ha ma nem lenne internet, mert visszaröppennénk a 90-es évekbe, vagy még régebbre, akkor ez egy teljesen helytálló megállapítás lenne.

A mai, digitális korban azonban sokkal több szabadságot, azonnaliságot, ráadásul pedig olcsóbb tranzakciókat érsz el a bankod mobilalkalmazásával. Így van ez a MagNet Banknál is.

Fedezd fel hát az okostelefonod előnyeit a bankolás során is!

A cikk írója Gergely Péter, hitel- és bankszámlaszakértő, a Biztos Döntés alapítója.