Mit gondolnak a mentális egészségről a mai fiatalok? Ők már tudatosabbak, van ismeretük ennek a fontosságáról?
Mentális egészséget mindenkinek!
Milyen kapaszkodók vannak a mai zűrzavaros világunkban? Hogyan tudunk jól lenni és miként lehet megtanítani a fiatalabb generációnak? Mit tehetünk, hogy a gyermekeink könnyebben vegyék az akadályokat? A Happy Skill egyik alapítójával, Farkasz Eszterrel beszélgettünk a mentális egészség fontosságáról.
Jogos kérdés, mivel mi, akik a témával foglalkozunk, sokszor esünk bele abba az illúzióba, hogy ez már egy elterjedt téma, mivel a mi hírfolyamainkon az algoritmusok által ajánlott tartalmak ezt mutatják. Közben a munkánk során ténylegesen szerzett tapasztalat szerint, összességében keveseknek van tágabb ismerete mentális egészségről és annak fontosságáról. Viszont az egy csodálatos dolog, hogy már elindultunk az úton, és napról napra egyre többen szereznek hasznos ismereteket a témában és egyre többen mernek egyáltalán beszélni a témáról.
A mindennapokban honnan kaphatnak erről információt? Iskolából, social mediaból?
Információt megszerezni ma már nem nagy ördöngösség, bárhol találhatnak információt a mentális egészségről és annak fontosságáról. A gond inkább azzal van, hogy a milliónyi információ között, ami ér egy mai fiatalt sokszor elveszhetnek a hasznos tartalmak. De még nagyobb gond az, hogy tudatosan viszont nem tárjuk eléjük ezt a témát, nem foglalkozunk vele oktatási, nevelési szinten, pedig véleményem szerint ez lenne az egyik legfontosabb a mai generációknak.
Mi okozza a legnagyobb elakadásaikat a mai gyerekeknek/fiataloknak? Mi a legnagyobb lelki kihívásuk?
Számos elakadást, kihívást fel tudnék sorolni, amivel nap, mint nap találkozom, de a három legtöbbször előkerülő téma:
- Az örök klasszikus: „Nem vagyok elég jó.” és az ehhez társuló önbizalom vagy akár önbecsülés hiány.
- A mai tinédzserek/fiatalok egyik nagy kihívása: „Sikeres leszek-e, mi lesz a jövőmmel?”
- Mindenki élete szebb, jobb, sikeresebb… mint az enyém”.
Azt gondolom, hogy a mai információ áradat egyik legnagyobb veszélye az a látszatvilág, ami folyamatosan ömlik ránk.
A social platformokon, videó megosztókon, mindenhol, mindenkinek az életébe egy kattintással belelátunk, irigyeljük, megítéljük,
magunkéhoz hasonlítjuk, miközben fogalmunk sincs, hogy egyáltalán minden úgy igaz-e, amit látunk. A veszély abban rejlik,
ha a látott tartalmak hatására a mentális és lelki egészségünk számára egyáltalán nem hasznos érzelmek és gondolatok kezdenek
el burjánzani bennünk, mint például: szégyenkezés, mert nekem nincs olyan menő cipőm, csalódottság, én nem valamelyik gyönyörű
tengerparton élek, velem épp szakított a barátom, mindenki más meg boldog párkapcsolatban él.
Ezért iszonyúan fontos, hogy önismerettel vértezzük fel már fiatal korban a gyermekeinket, mivel csak akkor fognak tudni ebben
a világban önazonosan élni és boldogulni.
Milyen preventív lépéseket tudunk tenni és mikortól, hogy megtámogassuk a mentális egészséghez való hozzáállásukat?
Mindenképpen a nevelés és oktatás a legfontosabb, mindent is tanítunk nekik, csak épp azt nem, hogyan működünk mi emberek, mint érző, gondolkodó emberi lények. Mi az agyunk feladata, mire jók az érzelmeink, mi a kapcsolat a gondolataink és érzéseink között, miért fontos az érzelemszabályozás stb., pedig ezek mind, mind olyan témák, amelyekről, ha ismereteket szereznének, akkor azzal növekedne az önismerettel és magasabb érzelmi intelligenciával élő emberek száma a földön. Véleményem szerint pont erre van szüksége a mai világnak, és nem csak azért, hogy egy szebb világot éljünk, hanem ez az egyetlen, ami minket emberré tesz és megkülönböztet, ezek az értékek, képességek, amelyek az emberi szupererőt biztosítják még akkor is, ha már minden másra ott van a technológia.
Milyen apró, hétköznapokba beépíthető tippeket tudnál adni szülőknek, amellyel erősíthetik a gyermekeik lelki egészségét?
Ahogy már említettem korábban, kezdjenek keresésbe, számtalan technikát, gyakorlatot, tippet találnak, vegyenek részt webinárokon, előadásokon. De, ami az igazi eredményt fogja elhozni az az, ha tudatosan elkezdenek önmagukkal foglalkozni, mint ember, mint szülő, a gyermekükkel való kapcsolatot kezdik vizsgálni, mert akkor fogják megérteni, hogy miért is azok a nehézségeik amik, és mit kezdjenek velük. A Happy Skillnél ebben is segítjük a szülőket, mivel sokszor a legvarázslatosabb eredményeket akkor tudjuk elérni, ha a kamasz gyermek önismereti folyamata mellett a szülő is belevág a saját folyamatába, mivel folyamatos hatással vannak egymásra. Egy fontos dolog, amiben hiszünk a Happy Skill-nél, az az, hogy azért „kapjuk” a gyermekeinket, hogy megtanítsanak nekünk dolgokat és az a feladatunk, hogy felismerjük ezeket.
Azért egy tippet adok, ami akár már a mai naptól beépíthető és óriási fontossága van a gyermekeink mentális egészsége szempontjából. Fogalmazzátok meg az érzéseiteket a gyermeketekkel való kommunikáció során, ezzel példát mutattok nekik és gyakoroljátok az érzelmek megfogalmazást és elismerését a családotokban.
Mit ajánlanál a gyerekeknek/fiataloknak?
Több száz rövid gyakorlatot fel lehetne sorolni, de az egyik legfontosabb, amit mi a Happy Skill-nél tanítunk és gyakorlunk az az, hogy megtanuljanak önmagukra odafigyelni, felismerni az érzelmeiket, gondolataikat, megérteni önmagukat és ennek az első lépése az, hogy elfogadjuk azt a tényt, hogy az egyetlen ember, aki életünk első pillanatától az utolsóig velünk van azok mi magunk vagyunk, ezért a legfontosabb, hogy azt a kapcsolatot építsük, ami magunkkal van.
Kezdjék el feltenni maguknak minél többször a következő kérdéseket: Milyen volt a mai napom, hogy voltam ma, mik voltak az érzéseim, milyen gondolatok kúsztak be a fejembe a legtöbbet. Amíg nem tanulunk meg ezekre a kérdésekre választ adni magunknak, addig bármilyen más gyakorlattól se várjunk tartós változást vagy fejlődést.
Mi lenne a vágyott állapot? Szerinted milyen változásra volna szükség a társadalmunkban, hogy ne legyenek ennyire kitettek a fiatalabb generációk (is) a mentális állapotromlásnak?
Szerintem egy fontos változásra lenne szükség, az pedig az, ha minél többen részesülnének oktatásban mentális egészség, önismeret és érzelmi intelligencia témákban. Amíg viszont ezek nem lesznek egy központilag bevezetett tananyag részei, addig szerencsére rengeteg szakembert lehet találni, akik foglalkoznak gyerekekkel, kamaszokkal, fiatalokkal és a szülőkkel közösen dolgozva nevelik ki a jövő önazonos felnőttjeit.