Elindult a VideoBank Ügyintéző szolgáltatásunk! Intézz lakossági és vállalati ügyeket bárhol is vagy  ITT.

Részletek

Kedves Ügyfelünk! Foglalj időpontot pár kattintással a fiókjainkba ITT.

Részletek
Közösség

Hogyan kapcsolódjunk ki ténylegesen szabadság alatt?

Itt a nyár és ezzel együtt a szabadságok ideje! Bár nagyon várja mindenki, hogy végre 1-2 hétre kikerüljön a mindennapi mókuskerékből, sokan küzdenek azzal, hogy szabadság alatt nehezen tudnak kikapcsolni és elengedni a munkával kapcsolatos gondolatokat. Erre vonatkozóan szeretnénk pár tippet adni, hogy hogyan tudod segíteni a saját kikapcsolódásodat a nyár folyamán.

{{timeAgo}} 2025. június 23.

1. Készülj fel előre mentálisan és gyakorlatilag is

  • Zárd le a feladataidat: Írj listát arról, mit kell elintézni szabadság előtt, és mi az, ami ráér utána is. Erre mindenképpen szánj több napot, így valószínűleg eszedbe fog jutni minden apróság, ami akár elsőre nem is.
  • Delegálj, ha lehet: adj át néhány feladatot a téged helyettesítő kollégáknak.
  • Tudatosítsd magadban, hogy nem dől össze a világ, ha nem működik „tökéletesen” minden, amíg te szabadságon vagy. Hajlamosak vagyunk arra (főleg a perfekcionistább emberek), hogy csak a saját szemüvegünkön keresztül látjuk a napi feladatainkat és bár természetesen fontos, amit csinálunk, azért mégsem feltétlenül annyira, mint amennyire izgulni tudunk azon, hogy tökéletesen elvégezzünk mindent.
    Segíthet, ha megpróbáljuk a nagyobb képet nézni és racionalizálni, hogy ha apróbb tökéletlenségek is lesznek egy feladatban amíg távol vagyunk, akkor sem történik nagyobb probléma.

2. Válj el a digitális eszközöktől (legalább részben)

  • Kapcsold ki az értesítéseket a munkaappokról (pl. Outlook).
  • Ha lehet, kapcsold ki a szabadságod idejére a céges telefonodat és csukd le a laptopodat.
  • Ha muszáj elérhetőnek lenned, határozz meg egy fix időablakot naponta, amikor ránézel, és ne többet! Illetve, ha megoldható, hívásoknál is szűrd, hogy kik azok a személyek, akik tényleg csak szükséges esetben hívnak fel és kik azok, akik csak esetleg amiatt, mert nem vették észre, hogy szabadságon vagy.
  • Ne nézegesd a munkával kapcsolatos dolgokat "csak egy percre", mert visszarántja a gondolataidat a régi kerékvágásba.

3. Tereld el a figyelmed aktív pihenéssel

  • ⁣Próbálj ki új élményeket, utazz, kirándulj, sportolj vagy merülj el egy hobbiban. Az újdonság segít átkapcsolni az agyat, ha mindig ugyanazokat a dolgokat csinálod, könnyű visszazökkenni a munka gondolataiba.

Ne bűntudattal pihenj

  • A pihenés nem luxus, hanem szükséglet. Tudd, hogy ezáltal hatékonyabban tudsz majd visszatérni és a hosszabb távú egészség megőrzésében is sokat segít.
  • Fontos, hogy az aktív pihenést se vidd túlzásba. Ha a hétköznapjaid abból állnak, hogy egyik helyről rohansz a másikra és folyamatosan a következő napokat/heteket kell tervezgetned, akkor valószínűleg jobban van igényed kevésbé aktív, kis szervezést igénylő programokra. Ha ennek érzed szükségét, akkor engedd meg magadnak, hogy „semmit tegyél”.

5. Próbálj jelen lenni

  • Napjainkban nagy népszerűségnek örvend a mindfulness (azaz tudatos jelenlét). A pihenést nagyban elő tudja segíteni, ha minél tudatosabban megpróbálsz a téged éppen körülvevő, illetve benned zajló dolgokra, gondolatokra figyelni, nem pedig a jövőt tervezgetni. Sokkal intenzívebben át tudod így élni az élményeket és hosszabbnak is fog tűnni a szabadság, ami azért jó hír, nem?

6. Adj időt az átállásra oda és vissza is

  • Az első pár nap a szabadság alatt nem mindig pihentető, ne frusztráljon, ha eleinte még eszedbe jutnak munkával kapcsolatos gondolatok.
  • Ugyanígy, a visszatéréshez is szánj átmenetet, ne azonnal ugorj bele a legnehezebb feladatokba.

Reméljük, hogy ezzel a pár gondolattal segíteni tudtunk abban, hogy könnyebben át tudj állni pihenő üzemmódba.
Nagyon kellemes nyarat kívánunk!